Kaybedenler Kulübü 2: Orta Vadenin Bitişi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto yatırımcılarının bir dönem yoğun ilgi gösterdiği bazı projelerdeki son durum dikkat çekiyor.

Borsaların akıbeti, stablecoin’lerin durumu ve piyasadaki trendler sürekli değişim gösteriyor. Kripto yatırımcıları, değişen trendleri takip etmek için yoğun bir çaba içerisinde.

Son davalar ise kripto piyasasından orta vadeli yatırım düşüncesini sildi. Yatırımcılar ya kısadan kazanç elde etmeye çalışıyor ya da uzun vade beklemeyi göze alıyor.

Kaybedenler Kulübü içerik serimizin ikincisinde, bir dönemin popüler kripto paralarındaki yaşanan düşüşleri ele aldık. Önceki içerikte, stablecoin’lerin yaşadığı amansız düşüşler ve zorlu mücadeleler yer alıyordu. Serinin ikinci içeriğinde, Mina, Chiliz, Pepe ve Sui misafirimiz olacak.

Kripto Piyasasından ‘Orta Vade Yatırım’ Stratejisine Veda!

Kripto piyasası, geçmiş dönemlerde farklı stratejiler ile takip ediliyordu. Piyasada yer alan kripto projelerinin ileriye dönük başarılı işler yapacağına inanan yatırımcılar uzun vade yaklaşım sergilerken, döngüsel bakan yatırımcılar orta vade bir yaklaşım içerisindeydi. Hızlıca para kazanmak isteyen yatırımcılar ise olaylara haber akışının ve piyasa yöneliminin de etkisiyle kısa vade bakıyordu.

Kriptonun 2023 yılındaki karnesine bakıldığında, piyasa koşullarının yarattığı ortam neticesinde orta vade yatırım stratejisinin silinmeye başladığı görülebiliyor. Yatırımcılar, döngüsel olarak nelerle karşılaşabileceklerini kestiremedikleri için ya uzun vade ya da kısa vade alım stratejisi izliyorlar.

FTX’in iflası, kripto kuruluşlarının tek tek iflas etmesi, ABD enflasyon, ABD faiz, Fed Başkanı Jerome Powell‘ın konuşmaları ve SEC Başkanı Gary Gensler gibi birçok etmen piyasaya yön vermeye başladı. Yatırımcılar, haber akışlarına göre piyasada mücadele veriyor.

Orta Vade Etkisi: Kaybedenler Kulübü Genişliyor

Orta vade stratejisinin yitirilip gitmesi, birçok altcoin’de beklentilerin ortadan kaybolmasına yol açtı. Büyük bir ekosistem oluşturmayı hedefleyen ve hızlıca topluluk kuran bazı altcoin’ler, orta vade stratejisinin kaybolması nedeniyle bugünlerde pek öne çıkamıyor. Özellikle Mina ve Chiliz, 2023’ün başından bu yana sosyal metriklerde pek de adım atamadı.

Peki Kaybedenler Kulübü‘ne yeni katılan üyelerde neler oldu?

Bir Türlü Çıkış Yapamadı: Mina (MINA)

Kaybedenler Kulübü’nün yeni üyesi Mina (MINA) oldu. Zero Knowledge teknolojisini ön plana çıkaran ve dünyanın en hafif blockchain’i olarak piyasaya çıkan Mina, piyasa koşullarının da etkisinde kalarak bir türlü çıkış yapamadı. Mina, özellikle dolaşıma soktuğu arz ve bu arzın yeterli talep görmemesi nedeniyle fiyat istikrarsızlığı yaşamaya devam ediyor.

1 Ocak 2023‘te ortalama 0,43 dolar fiyatta hareketlilik sergileyen MINA, bugünlerde 0,40 dolar civarında. Yılın başından bu yana bir türlü çıkış yapamayan popüler proje, fiyat konusunda da istikrar kazanamadı. MINA, bu yıl en yüksek seviye olarak 1,20 doları gördü.

2022’nin sonlarında, stablecoin FUD’larının yoğun geçtiği ve birçok stablecoin’in zor durumda kaldığı bir piyasa dönemi yaşandı. Yeni yıl, boğa piyasasının gelişi olarak düşünülse de beklenildiği gibi ilerlemiyor. Özellikle Mina açısından bakıldığında, enflasyonist arz yapısında beklediği talebi göremiyor.

CoinGecko‘dan alınan verilere göre, MINA‘nın dolaşım arzı 918.085.643 oldu. Yılın başından bu yana MINA, dolaşıma 300 milyona yakın bir arz soktu. Proje güncellemeleri de yetişmeyince MINA’ya yönelen ilgi kayboldu ve yeni yatırımcı gelmemeye başladı. Bu nedenle artan arz, satış baskısı ve azalan ilgi nedeniyle MINA fiyatı bir türlü çıkış yapamadı.

Yeni bir majör coin olarak tanıtılan ve rekabetçi gösterilen MINA, piyasaya çıktığı günden bu yana zorlu günlerden geçiyor. CoinGecko verilerine göre, MINA’nın en yüksek noktası 9,09 dolar olurken, en düşük noktası 0,38 dolar oldu.

MINA’da yaşananları ele aldığımızda, orta vade stratejisinin ortadan kalkması ve projeye uzun vadeli yatırımcı ilgisinin gelmemesi ön plana çıkıyor. Kısa vade kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar ise bu piyasa koşullarında MINA’yı tercih etmiyor.

Beklentilerin Altında: Chiliz (CHZ)

Yeni bir kripto kategorisi yaratmayı amaçlayan ve spor organizasyonlarına yoğunlaşan Chiliz, Fan Token furyasının başrolünde yer alıyor. Fan Token ihraççısı Socios, Chiliz’i Ethereum ağında ortaya çıkarmış ve piyasaya sürmüştü. Chiliz’in piyasada yarattığı etki, milyonlarca kişiye erişti. Kripto topluluğunda yeni bir söylem başladı; “Fan Token’lar ve yeni bir kripto kategorisi

Chiliz, bir dönem o kadar büyük bir etki yarattı ki tüm dünyadan yatırımcı çekmeyi başardı. Boğa piyasasını da arkasına alan Chiliz, projesini tanıtarak ve büyük spor kuruluşlarıyla ortaklık kurarak adından söz ettirdi. Çoğu kripto yatırımcısına göre Chiliz, en büyük 5 kripto para projesi arasına girecekti.

CHZ’nin en yüksek noktası 0,878633 dolar olurken, en düşük noktası 0,00410 dolar oldu. CHZ’nin en düşük noktası, çıkış yaşamadığı dönemde gelmiş olsa bile güncel duruma bakıldığında, fiyat 0,066 dolar seviyesinde hareketlilik gösteriyor.

Ancak işler pek de beklenildiği gibi olmadı. Futbol takımlarının kendilerine düşen Fan Token‘ları satması, organizasyonların Covid-19 dönemi sonrasında aksaması, Chiliz’in proje geliştirmelerinde yeterli tanıtımı yapamaması ve son olarak ayı piyasası en büyük etmenler oldu. Chiliz, sosyal metriklerde adeta kan kaybetti ve yavaşla yeni alıcıları çekmekte zorlanmaya başladı.

Orta vade yatırım stratejisine dahil edilmeyen Chiliz, uzun vade yatırım stratejisinde de furyasının tükenmesi nedeniyle tercih edilmedi. Kripto yatırımcıları, CHZ üzerinde genellikle kısa vadeli işlemlerde bulundular.

2023 yılının başından bu yana bakıldığında CHZ, günden güne fiyatta aşağı yönlü hareketini sürdürüyor. CHZ, 1 Ocak 2023 tarihinde 0,100 dolar seviyesinde yer alıyordu, ancak bugüne bakıldığında fiyat 0,066 civarına geldi.

Chiliz, son zamanlarda proje çapında ataklar yapmaya başladı. Mainnet çıkaran ve spor organizasyonlarında daha fazla çeşitlilik yaratan Chiliz, yine de fiyat konusunda çıkış yaşayamadı. CHZ fiyatı, günden güne düşmeye devam ediyor. CHZ, 1 milyar dolara yaklaştığı piyasa değerinde, kan kaybederek 357 milyon dolara geriledi.

Bir Furyanın Daha Sonu: Pepe (PEPE)

Kripto para piyasası uzun süredir ayı trendinde devam ederken, yıla damga vuracak bir furya yaşandı. Memecoin’ler, Pepe öncülüğünde yeniden sahaya çıktılar. Daha önceki memecoin furyalarında Dogecoin ön planda olurken bu sefer farklı bir kripto para birimi vardı. Kurbağa figürünü benimseyen Pepe, kısa sürede milyonlarcak kişiye ulaşmayı başardı. Hatta Pepe, öyle büyüdü ki figür olarak seçtiği karikatürün sahibine bile soruldu.

Pepe, dikkat çeken bir yükseliş ile arkasında geniş kitleleri almaya başladı. Bu kitle, popüler memecoin’in Binance’e listelenmesi için yoğun mesai harcadı. Binance CEO’su CZ, soru cevap etkinliğine katıldı. Bu etkinliğe dahil olan Pepe topluluğu CZ’ye listeleme çağrısında bulundu. Kısa bir süre sonra Pepe, Binance borsasında listelendi. Buraya kadar her şey yeni bir Dogecoin doğuyor mesajı verse de işler öyle yürümedi. Binance’e giren Pepe de satışların ardı arkası kesilmedi. Kripto yatırımcıları adeta borsa listelenmesini fırsat bilip ellerindeki token’ları satıyordu.

Furya o kadar kısa sürdü ki değil yeni Dogecoin, yeni bir memecoin demek bile zordu. Son zamanlarda Pepe için analistler, yatırımcılarının parasını uzun bir süre boyunca kilitleyecek çağrısında bulundu. Kilitleyecek tanımı, yapılan yatırımın o projede adeta hapsolması anlamına geliyor.

Proje hakkında eleştiriler de peş peşe geliyor. Birçok kişi, Pepe’nin aslında bir kandırmaca olduğunu ve ileriye dönük bir şeyler sunmadığını söylüyor. Lakin Pepe’nin arkasındaki topluluk henüz dağılmış değil. Bir grup yatırımcı, Pepe’nin tekrar dirileceğine inanıyor.

Pepe, yitirdiği ilgi ve alakayı toparlamakta oldukça zorlanıyor, çünkü şimdilerde SEC’in davaları piyasaya ağır darbe vuruyor. Düşüşe geçen Pepe, piyasanın da etkisiyle yıkılmak üzere.

Pepe, Binance listelemesiyle birlikte, en yüksek seviyesini 0,00000431 dolara yükselerek belirledi. Ayrıca Pepe, piyasaya ilk çıktığı dönemde 0,000000055142 dolar seviyesindeydi. Ayı piyasası olarak adlandırılan düşüş trendinde, Pepe öyle sıyrılmıştı ki 1,5 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşmıştı. Ancak Pepe’nin piyasa değeri günümüzde 389 milyon dolara indi.

Popüler memecoin, en yüksek noktasından bu yana yüzde 80’e yakın bir değer kaybı yaşadı. Galiba Pepe için işler, yeni bir furyanın ortaya çıkmasına kaldı. Çünkü Dogecoin ve Shiba’nın olduğu yerde Pepe, proje olarak ön plana çıkmakta zorlanacak gibi görünüyor.

Su Gibi Akamadı: Sui (SUI)

Kaybedenler Kulübü’nün son üyesi ve belki de beklentilerin en yüksek olduğu kripto projesi Sui, fiyat konusunda yaşadığı başarısızlık ile dikkat çekiyor. Her ne kadar SUI düşüşünde piyasa etkisi de etkili olsa da projenin ilerleyişi yarıda kalmış gibi görünüyor.

Sui, Arbitrum’un gerçekleştirdiği airdrop sonrasında popülerlik kazandı. Airdrop avcıları, yeni hedeflerini Sui’ye yönelttiler. Binlerce yatırımcı, SUI airdrop’u kazanmak için proje topluluğuna katıldı. Bu durum, Sui’ye popülerlik kazandırdı.

Daha sonra Sui, yerel token’ı SUI’nin birçok borsada listeleneceğini duyurdu.

Her şey Sui projesi için iyi giderken, piyasadaki çalkantılı süreç ve beraberinde gelen FUD dalgası, SUI fiyatını olumsuz etkiledi. SUI’nin arkasında beliren FOMO, negatif haber akışlarının da etkisiyle çabucak dağıldı. Ethereum ve Solana gibi devlerin arasına gireceği konuşulan Sui, şimdilerde tutunmaya çalışıyor.

CoinGecko’dan alınan verilere göre, SUI, piyasaya çıktığında 2,16 doları gördü. Oldukça ses getiren bu durum, zamanla yerini sessizliğe bırakacaktı. SUI için kırılma anı, OKX ile yürütülen airdrop kampanyasına yönelik FUD dalgasının gündeme düşmesiyle geldi. SUI, piyasa henüz çökmemişken düşüş yaşamaya başladı. SUI’deki düşüş öyle keskin ve öyle sert bir hale geldi ki fiyat 0,55 dolara kadar indi.

SUI, 1 milyar dolara yakın bir piyasa değerine ulaşmayı başarmıştı. Fakat uzun süredir devam eden fiyat düşüşü, SUI’nin piyasa değerini 343 milyon dolara indirdi. SUI, hızlı yükseliş yaşayan bir proje olmayı başardığı gibi, hızlı ilgi kaybı yaşan proje olmayı da başardı.

Kaybedenler Kulübü‘nün ikinci serisine konuk olan bu projeler, bir dönem piyasaya damga vurmuştu. Öyle ki boğa piyasası başladığında bu kripto projelerinin başrolde olacağı konuşuldu. Ancak kripto, planların ve söylentilerin oldukça ötesinde bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kaybedenler Kulübü 2: Orta Vadenin Bitişi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Ajansavrupa.com | Avrupa Haberleri - Ajans Avrupa - Almanya Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!